7 listopada 2018 roku na terenie Ogrodów Działkowych „Syrena” w Warszawie odbyły się już  piąte Warsztaty z serii „Mój Zielony Dach”. W ramach warsztatu zrealizowano panel prelekcyjny oraz praktyczny. W części prelekcyjnej swoje wykłady przedstawili dr hab. inż. Jacek Borowski prof. SGGW, dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i mgr Andrzej Kania dyrektor ds. technicznych firmy GCL. Profesor Borowski w swojej prezentacji dotyczącej „Doboru drzew do sadzenia przy ulicach” zwrócił uwagę na jakie zagrożenia narażone są drzewa w środowisku miejskim, oraz jakimi cechami roślin należy kierować się podczas wyboru nasadzeń przyulicznych. Podczas wystąpienia dr Burszta-Adamiak poruszyła temat „Potrzeb i możliwości retencjonowania wód opadowych w miastach”. Natomiast prelekcja „Zalety dachu zielonego zakładanego w mieście” mgr Andrzeja Kani przybliżyła zagadnienia technologiczne i  przygotowała uczestników do kolejnej części wydarzenia, czyli budowy zielonego dachu w praktyce.

Na jednej z działek miała miejsce prezentacja zakładania prawdziwego zielonego dachu, w technologii ZinCo . Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest zaaranżowanie każdego rodzaju dachu, od dachów płaskich, skośnych po strome i kopułowe. Każdy etap omawiany był krok po kroku. Uczestnicy mogli zobaczyć poszczególne elementy konstrukcyjne i substrat, na którym sadzi się rośliny. Odpowiednio dobrane składniki i specjalna technologia produkcji gwarantują prawidłowy rozwój roślin przez wiele lat. Pan Andrzej Kania zaprezentował także system dedykowany do podziemnego mocowania średnich i dużych drzew, na przykładzie sadzonej na działce brzozy. Nie obyło się również bez pytań uczestników i odpowiedzi prowadzących.

Warsztat „Mój Zielony Dach” 5  zorganizowany był przez Zielony Paragraf, pracownię architekty krajobrazu PoLandscape, przy współpracy z firmą GCL  Sp. z o. o.